به گزارش آنا خبر، کودکم راز داری نمی داند، صحبت های من و پدرش و هر آنچه را که در خانه اتفاق می افتد در محیط بیرون باز گو می کند این مشکل احتمالا دارد در زندگی شما هم پیش بیاید، بسیاری از کودکان هنوز راز داری و حفظ اسرار خانواده را یاد نگرفته اند و این مسله می تواند تبعات زیادی برای خانواده ی آن ها به همراه داشته باشد.

باید متذکر شد که اگر فرزند شما ببیند شما راز دوست و آشنا را با دیگران در میان می‌گذارید یا اگر رازی را که خودش به شما گفته است، در جمعی مطرح می‌کنید پر واضح است که نخواهد توانست به صورت عمیق وریشه ای رازداری وحفظ اسرار خانواده را در خود نهادینه کند.
شاید شما فکر کنید بچه‌ها خیلی متوجه این موضوعات نمی‌شوند و در نتیجه بی‌‌توجه به آنها، رازهایشان را در مقابل دیگران فاش کنید و درباره راز بقیه هم حرف بزنید. در صورتی که کودکان از همان دوران خردسالی و کودکی رفتارهای شما را می‌بینند و به دقت آنها را بررسی می‌کنند. البته حتما همان کارها را هم تکرار خواهند کرد. پس اگر شما نتوانید رازدار خوبی باشید نباید از فرزندتان هم انتظار داشته باشید رازهای دیگران را پیش خودش نگه دارد.
علاوه بر این، زمانی که رازی را به شما می‌گوید یعنی به شما اعتماد دارد. پس به هیچ قیمتی نباید بگذارید این اعتماد از بین برود. اگر رازش را به دیگران بگویید ـ حتی اگر با همسرتان در این‌باره صحبت کنید ـ مطمئن باشید دیگر به شما اعتماد نخواهد کرد و حرف‌های مهمش را به شما نمی‌گوید.البته طبیعی است که پدر یا مادر درباره مشکلات فرزندشان با یکدیگر صحبت و مشورت کنند، ولی این صحبت‌ها نباید به گونه‌ای باشد که کودک اعتمادش را به شما از دست بدهد و فکر کند این کارتان فقط برای فاش‌کردن راز او بوده است.بچه‌ها باید در همان سال‌های کودکی این موضوع را درک کنند که اگر راز دیگران را فاش کنند، بقیه هم به آنها اعتماد نخواهند داشت و در مقابل اگر رازدار باشند، مورد اعتماد دیگر دوستان و آشنایان خواهند بود.
در خصوص اینکه راه چاره چیست ؟ و چطور باید با بچه ای که خبرچینی می کند و اسرار محرمانه خانواده را در جمع دیگران بازگو می کند رفتار کرد با خانم زهرا وثوقی روان شناس تربیتی به گفت وگو نشستیم.
وثوقی درباره ی شکل دهی راز داری در کودکان  با اشاره با رفتار صحیح پدر و مادر ها در این خصوص اظهار داشت: اگر مطالبی که کودک در جمع مطرح می‌کند، کم اهمیت یا بی‌اهمیت است؛ برای مثال وقتی می‌گوید: «شام چی خورده‌ایم یا دیروز کجا رفته‌ایم و…» هیچ واکنشی نشان ندهید.

وی افزود: اگرکودک شما مسائل مهم زندگیتان را در جمع بیان می‌کند یکی از دلایل مهم آن، این است که خودتان در حضور همسر یا بستگانتان همین کار را می‌کنید، بدون اینکه متوجه باشید دختر و یا پسر شما با وجود اینکه مشغول بازی است، صحبت‌های شما را می‌شنود. سعی کنید الگوی خوبی باشید و مسائل و رازهای خانوادگی را با دیگران مطرح نکنید، اگر هم این کار را انجام می‌دهید حداقل زمانی که او مدرسه است و درخانه حضور ندارد با دیگران صحبت کنید.

این روان شناس تربیتی ادامه داد: وقتی کودک رازهای خانواده را مطرح می‌کند واکنش شدید نشان ندهید بلکه او را از جمع بیرون ببرید و او را از نظر خودتان مطلع کنید.به هیچ وجه از عصبانیت و تنبه در جمع استفاده نکنید.

وثوقی خاطر نشان کرد: به دیگران بسپارید که وقتی کودک شما از مسائل زندگیتان صحبت می‌کند، هیچ واکنشی نشان ندهند و کاملا بی‌تفاوت باشند.
این روان شناس در پایان اظهار داشت: باید هدف کودک را از افشای راز های خانواده مشخص کنید، اگر کودک شما با این کار به دنبال جلب توجه است سعی کنید توجه کافی به فرزندتان داشته باشید تا وی به خاطر جلب توجه دست به این کارها نزند.