به گزارش آنا خبر، انسان موجودی اجتماعی است، از زمان تولد تا واپسین دم حیات نیازمند دیگران است. در جامعه زندگی می کند، از آن تأثیر می پذیرد و بر آن تأثیر می گذارد.
کانون خانواده ، نخستین نهاد اجتماعی است که کودک در آن پرورش می یابد و می آموزد که چگونه رفتار اجتماعی داشته باشد.
در محیط های اجتماعی نظیر مهدکودک، نهادهای دیگری به جز خانواده در آموزش هنجارها و ارزش ها به فرزندان دخالت دارند و با افزایش سن کودک به مرور از نقش خانواده ها کاسته و بر نقش این کانون ها در الگو دهی به شخصیت کودک افزوده می شود. مهدکودک ، برای بچه ها عموماً جذابیتی بیش از خانه و خانواده دارد و نیز نقشی بسیار اساسی و مهم در تربیت کودکان ایفا می کند.
بنابراین برای به ثمر نشستن این نهال های ترد و شکننده و کمک به رشدِ صحیح آنان باید محیطی امن و عاری از هر انحرافی برای تربیت آنان فراهم ساخت.

بسیاری از کودکان با رشد روزافزون تعداد مادران شاغل، بیش از نیمی از روز خود را در مهدها سپری می سازند و رفتارها، ارزش ها و الگوهای بسیاری را از این مکان ها کسب می کنند، حال این مربیان و مسئولان مهدها هستند که باید ضمن عنایت به وظیفه خطیر تعلیم و تربیت ، و بهره گیری از شیوه های مثبت و کارآمد، در ساختن نسل آتی کمر همت ببندند.

 

بسیاری از تعارضات رفتاری که در بزرگسالان دیده می شود ریشه در کودکی و تعارض تربیتی آنها دارد.
نکته بسیار مهم در برنامه ریزی برای کودکان این است که نظر مادر و پدر یکی باشد.یعنی حتی اگر پدر در موردی می داند که نفع فرزندش درعدم پذیرش موضوعی است که مادر بر آن اصرار دارد باید نظر خود را با مادر همسو کند تا از تعارض فرزند جلوگیری کند.
ویژگی مثبت مهدکودک ها عدم سوگیری آنهاست اما در مقابل رفتار مادربزرگها با سوگیری همراه است و تشویق و تنبیه در زمان مناسب خود صورت نمی گیرد.مورد دیگر در مورد مهدکودک ها سن فرزندان است.و درصورتی که در سن مطلوب باشد اثر بخش خواهد بود.
کودک از یک تا دوسالگی احساس دلبستگی به مادر خود پیدا می کند و تا آخر عمر حس امنیت را با او حس می کند و این موضوع در رفتار او تاثیر خواهد گذاشت.یعنی افرادی که دلبستگی ایمن ندارند از رویایی با افراد دیگر اجتناب می کنند و گوشه گیری و انزوا حاصل آن خواهد بود.بنابراین دوسال ابتدای زندگی بسیار مهم است. کودکانی که مادرانشان از ۶ ماهگی آنها را برای رفتن به محل کار به دیگری سپرده اند دچار مشکلات عدیده درباره اعتماد به دیگران شده اند.از این رو سن مناسب برای اشتغال مادران نهایتا سه سالگی کودک است تا فرزند به سطح مناسبی از امنیت ، یادگیری برسد .
درجه اول برای تربیت درست باید روی خودمان کار کنیم چراکه فرزندان از اطرافیانی که در دوران رشد در کنار کودک الگو برداری می کنند و در آینده شبیه به آنها می شوند.جای خالی مهارت های زندکی برای مادر ، پدر و فرزند به شدت احساس می شود.

مادران شاغل باید به سلامت جسم و روان بپردازند.این افراد ورزش و خواب کمی دارند ، تغذیه مناسب ندارند بنابراین قادر نیستند از ظرفیت های خود بهره ببرند.ارتباط موثر با همسر ، دوست و مشاور جهت بالا بردن روحیه و سلامت روان بسیار مهم است.
در ابتدا باید لیستی از کارهایی که درهر هفته باید انجام دهیم تهیه کنیم و آنهارا طوری اولویت بندی کنیم تا بتواند رشد فردی و خانوادگی را به همراه داشته باشد.باید دید در این لیست می توانیم کارهایی را به دیگران از جمله همسر و فرزند منتقل کنیم.نباید این تصور وجود داشته باشد که تمام این مشکلات و کارها یک تنه توسط مادر به دوش کشیده شود.برای تقسیم وظایف باید با همسر خود به صحبت بنشینند.

 

اگر مهدها به مکان هایی جز «محل نگهداری» کودکان تبدیل شوند، به عبارت دیگر به وظیفه اصلی خود که جامعه پذیری و تربیت صحیح کودکان و نه صرف نگهداری از آنان، بدل شوند، نسل کارآمد و شایسته ای را تحویل جامعه خواهند داد.

 

ذکر این نکته خالی از لطف نیست مهد برای کودکان به منزله یک محیط کاملاً صمیمی و دوستانه است. لذا تأثیرپذیری کودکان در مهد به مراتب بیشتر از خانه و خانواده است. اگر مربیان، افرادی آموزش دیده، کارآمد و متخصص در زمینه تربیت کودکان باشند خواهند توانست به بهترین شکل ممکن کودکان را تربیت کنند.