به گزارش آنا خبر به نقل ازجام نیوز،  از بالشت گرفته تا کیف دستی تان، این ها وسایلی هستند که احتمالا آن ها را تمیز نمی کنید.
شما درباره تمیزی کابینت های آشپزخانه و دستشویی سختگیر هستید اما باید بدانید که اولویت های تمیز کردن شما چندان صحیح نیست. درست است، باید کابینت ها و دستشویی را مرتبا تمیز کنید اما تحقیقات نشان می دهند که وسایل دیگری هستند که بسیار آلوده اند اما احتمالا آن ها را نمی شویید. در ادامه با چند مورد از آن ها و راه تمیز کردنشان آشنا می شوید.

۱- بالشت
تا به حال برایتان پیش آمده که با بینی گرفته و یا سردرد از خواب بیدار شوید؟ در تحقیقی که در بریتانیا درباره بالشت های نو و قدیمی انجام شد، مشخص شد که حداقل یک یا دو نوع از باکتری های عامل آسم و بیماری های دیگر، در هر کدام از نمونه بالشت های تست شده وجود داشت.
بر اساس نتایج این تحقیق، سلول های مرده پوست، هیره ها، کپک و قارچ از شایع ترین مواردی هستند که در بالش وجود دارند. شگفت انگیز است: درواقع بالشت هایی که از الیاف مصنوعی ساخته می شوند، در مقایسه با بالشت های پشمی، حامل مقدار بیشتری آلودگی و باکتری هستند چون الیاف مصنوعی خیلی منسجم بافته نمی شوند.

بستگی به نوع بالشت دارد. اگر بالش با پشم پر شده باشد، باید آن را خشکشویی کنید. این کار باعث از بین رفتن همه ی آلرژن هایی می شود که نگران شان هستید. اما بالشت هایی که از الیاف مصنوعی پر شده اند را می توانید با ماشین لباسشویی بشویید. فقط برچسب دستورالعمل آن را بخوانید و طبق آن عمل کنید. (بالشت تان را شسته اید اما هنوز از عوارض آلرژی رنج می برید؟ ممکن است در خانه تان کپک وجود داشته باشد.)

۲- جامسواکی
بر اساس گزارشی از سازمان ملی بهداشت آمریکا ، ۲۷ درصد از جامسواکی ها آلوده به باکتری های بیماری زا هستند. همچنین بر اساس این گزارش نوعی از باکتری ناشناخته مرتبط به باکتری اشریشیا کُلی نیز مشخص شد. در واقع پس از آزمایشات فراوان محققان سازمان ملی بهداشت آمریکا، مشخص شد که جایی که مسواک هایتان را نگهداری می کنید، آلوده ترین قسمت دستشویی شماست.
بهتر است آن را با آب داغ و صابون بشویید و یا دو بار در هفته آن را در ماشین ظرفشویی بشویید.

۳- مخزن آب قهوه ساز
شما پارچ آب و نگهدارنده فیلتر قهوه ساز را تمیز می کنید. اما آخرین باری که دستورالعمل شرکت سازنده آن را دنبال کردید و مخزن آب را ضدعفونی کردید، کی بوده است؟ بله، خیلی وقت پیش است. ایراد اینجاست. چون مطالعه دیگری نشان داده است که در ۵۰ درصد از مخزن های آبی که آن ها آزمایش کرده بودند، کپک و قارچ وجود داشته است.
چگونه تمیزش کنید؟ طبق دستورالعمل کارخانه سازنده آن عمل کنید. اما یکی از راه های پیشنهادی این است که مخزن را با سرکه سفید پر کنید، بگذارید دم بکشد تا نیمی از سرکه به پارچ منتقل شود سپس بگذارید دستگاه یک ساعت به همان حال بماند و مراحل آماده کردن قهوه را تمام نکنید سپس چند بار این کار را با آب انجام دهید تا سرکه از دستگاه پاک شود.

۴- کلیدها
چه کیبورد کامپیوتر و چه دسته کلیدتان. سطح همه ی آن ها با جرم پوشانده شده است. ولی حتما شما هم مانند بسیاری افراد دیگر آن ها را نمی شویید. بر اساس تحقیقی در انگلستان، مشخص شد که کیبوردها معمولا پنج برابر دستشویی های عمومی حاوی باکتری های بیماری زا هستند.
گاهی آن ها را با دستمال های مرطوب ضدعفونی کننده تمیز کنید تا آلودگی ها از بین بروند.

۵- تلفن همراه
تلفن همراه شما همه جا با شماست و آن را روی سطوح مختلف می گذارید، اغلب هم دمای گوشی ها بالا است. این شرایط گوشی را تبدیل به محیط مناسبی برای رشد باکتری و جرم می کند.
در این مورد هم دستمال های مرطوب ضدعفونی کننده بهترین راه هستند. فقط کافی است تلفن تان را خاموش کنید تا رطوبت دستمال از روی گوشی خشک شود.

۶- بند کفش
بند کفش نزدیک زمین است و هنگام راه رفتن آلودگی کف خیابان به آن منتقل می شود. بر اساس پژوهشی در دانشگاه آریزونا، بند کفش حاوی میلیون ها میکروارگانیسم است در حالی که دستشویی های عمومی ۱۰۰۰ میکرو ارگانیسم دارند.
بند کفشتان را در آب گرم و صابون بخیسانید و با لباسهایتان در ماشین لباسشویی بشویید. حواستان باشد: ممکن است بند کفش در ماشین لباسشویی گیر کند پس بهتر است قبل از شستشو آن را در روبالشی بگذارید تا گره نخورد و گیر نکند.

۷٫ کیف دستی
شما آن را همه جا با خود می برید و در مکان های عمومی مانند صندلی اتوبوس قرار می دهید. بر اساس تحقیقات مشخص شد که کیف های دستی معمولا از دستشویی ادارات آلوده تر هستند. آلوده ترین قسمت کیف، بند و قسمت زیر کیف است.
بستگی به نوع کیف دارد. اما اغلب کیف ها را می توان با دستمال مرطوب یا آب و صابون تمیز کرد. اما اگر کیفتان پارچه ای است، خشکشویی بهترین راه است.