به گزارش آنا خبر، ازدواج پرآوازه ترین واژه در گستره هستی است. غایت اصلی ازدواج نیل به آرامش است و خانواده برترین بستر آرامشگری متقابل زنها و شوهرها است. چرا که یاد خدا و آرامیدن در کنار همسری دل آرام و آرامش آفرین دو منبع اصلی آرامش وجود انسان است. احساس امنیت درون ودل آرامی در گستره حیات حق همه داوطلبان ازدواج برای همیشه زندگی است.

خانواده تنها نهاد فطری، طبیعی ، بی بدلیل و محبوبترین نهاد در گستره هستی است که سایر نهادها برای قوام و دوام آن تاسیس می شوند.
اصل ۱۰ قانون اساسی می گوید باید هدف و جهت همه برنامه های دولت برای حفظ و قوام خانواده باشد. اما امروزه مسائل ومشکلاتی دست به دست هم داده اند و برخورداری از این موهبت الهی را برای برخی یا به تعوبق انداخته و یا ناممکن کرده است.
امروز خیلی از سنت های قدیمی تغییر کرده است، از جمله تمایل پدر و مادرها به زود شوهر دادن دخترانشان، معیارهای ازدواج دخترها و پسرهای جوان، میزان ازدواجهای فامیلی ، سیستم رفت و آمدهای بین خانواده ها و همسایگان و خیلی موارد دیگر. کم کم آشنایی و شناخت خانواده ها از هم و تعداد واسطه های معرف کمتر شده، در نتیجه تعداد خواستگاران مناسب نیز کمتر می شود .

در حال حاضر مهمترین مشکل دختران مجرد ، فشار خانواده و اطرافیان است آن هم در شرایطی که در سیستم تربیتی و سنت رفتاری خانواده این مسئله پیش بینی نشده و تمهیداتی در مورد آن اندیشیده نشده است. در این وضعیت فکر دختر از سه جهت مشغول خواهد شد: اول: بابت مجرد ماندنش، دوم به خاطر فشار خانواده و اطرافیان و سوم هم نداشتن مرجع مناسب برای حل کردن این مسئله. نتیجه فقط یک چیز است: افزایش استرس یک دختر سن بالا.

براساس آمار سرشماری نفوس و مسکن سال ٩٠، نزدیک به ۵٠٠ ‌هزار زن هرگز ازدواج‌نکرده تنها در فاصله سه گروه سنی ٣۵-٣٩، ۴٠-۴۴ و ۴۵-۴٩ سال بوده‌اند. ممکن است این دختران در این فاصله زمانی ازدواج کرده باشند اما اگر احتمال ازدواج‌نکردن آنها را در این پنج سال در نظر بگیریم، تعدادشان درخورتوجه است.
درواقع با چندصد‌هزار دختر هرگز ازدواج نکرده که از محدوده ازدواج گذشته‌اند و نزدیک به تجرد قطعی هستند، مواجه هستیم که ازدواج‌نکردن و تشکیل‌ندادن خانواده مشکلات جسمی، جنسی، روحی و روانی بسیاری را برای آنها دربر دارد.

ازدواج‌نکردن نمی‌تواند به خودی خود نگران‌کننده باشد اما وقتی یک دختر رخ‌ندادن آن را در کنار همه محدودیت‌ها، موانع، مشکلات، کمبودها و نگرانی‌هایش می‌گذارد، اوضاع کاملا تغییر می‌کند. واقعیت این است که نگرانی درباره آینده و ترس از تنهایی تبدیل به یکی از موارد اصلی بحث میان دختران ازدواج‌نکرده یا حتی زنان مطلقه و تنها شده است و بسیاری از زنان برای فرار از این نگرانی و ترس، راه‌های مختلف، پرهزینه و حتی خطرناک را در پیش می‌گیرند.

چرا آمار تجرد زنان افکار عمومی را می‌ترساند؟
طبق آمار علی‌اکبر محزون، مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال در گفت وگو با خبر آنلاین، یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار مرد بالای ۳۵سال و زن بالای ۳۰ سال در کشور داریم که ۳۲۰ هزار نفر آنها پسر و ۹۸۰ هزار نفرشان دختر هستند. هرچند که زندگی و روابط انسان‌ها مثل این آمار خشک و بسته نیست و احتمال زیادی وجود دارد که این حدود یک‌میلیوندختر مجرد در فاصله سرشماری ٩٠ تا ٩۵ ازدواج کرده باشند، اما مسئله مهم، زنگ خطری است که به صدا درآمده است.

آمار زنان مجرد بیش از مردان مجرد برای مسئولان مورد توجه قرار گرفته است چرا که زن و مادر شدن به هم وابسته‌اند. زنان به واسطه ماهیت وجودیشان، یک وظیفه نانوشته در جامعه و جمعیت دارند که آن همین تعهد طبیعی فرزندآوری است.
بنابراین بسیاری از کارشناسان نگرانند تا در صورت ادامه ‌نیافتن چرخه متناسب فرزندآوری نرخ باروری در کشور با افت چشم گیری روبه‌رو شود.

واسطه‌گری برای ازدواج فراموش شده است
امروزه دیگر از ترس بالا رفتن آمار طلاق بزرگان فامیل مثل پدربزرگ و مادربزرگ برای ازدواج واسطه نمی‌شوند و کسی برای معرف شدن بین دختر و پسر تمایلی ندارد در صورتی که بهترین مکانیسم برای همسریابی از طریق خود خانواده‌ها تحقق پیدا می‌کند.
سن ازدواج بالا رفته و این را دیگر از کودک تا پیر همه می‌دانند؛ این تاخیر علاوه بر رفتارهای غیراخلاقی و ایجاد آسیب‌های اجتماعی مشکلات دیگری همچون احساس یاس و ناامیدی، از بین رفتن حالت نشاط، احساس بلاتکلیفی، سربار بودن در خانواده و … را در جوانان ایجاد می‌کند.
سمیه دختری ۳۷ ساله و مجرد در گفت وگو با آنا خبر از مشکلات تنهایی خود می گوید: بسیار افسرده شدم طوری که اگر عکس عروسی کسی رو ببینم یا دو نفر رو باهم ببینم یا حتی یه بچه کوچک رو ببینم خود به خود گریه میکنم در مجالس عروسی شرکت نمیکنم فیلمهایی با مضمون عاطفی نمیتونم ببینم از نظر ظاهر به گفته دیگران وهم از نقطه نظر خودم زیبا هستم دانشجوی کارشناسی ارشد می باشم .الان فقط خیلی زیاد کار میکنم و دانشگاه میرم فقط فشار بی اندازه کار میتونه منو نجات بده و این داره جسمم رو فرسوده میکنه وقتی روزهای تعطیل خونه هستم خیلی ناراحتم از اینکه من تنها موندم خیلی فکر میکنم که چی شد به اینجا رسیدم هیچ وقت توی زندگی فکر نمیکردم به این نقطه برسم

به هم ریختن یک خانواده و مشکلات زناشویی ارمغان عبور سن مطلوب ازدواج

وقتی دختری از سنین عرفی ازدواج عبورکرد ازترس مجرد ماندن ممکن است به ازدواج های نامناسب تن بدهد. یعنی به مرد متاهل یا مردانی که دارای اختلاف سنی زیاد می باشند پاسخ مثبت می دهد. ودر این صوت است که مشکلات و عدم تفاهم ها خود را نشان می دهد.

سخن آخر
به نظر می رسد،دولت باید امکانات زیربنایی ازدواج را فراهم کند وخانواده ها از سختگیری های بی مورد و سنگ اندازی ها و بهانه جوئی ها خود داری کنند و دختران نیز منتظر شهزاده زرین کمر با اسب سفید نباشند و با واقعیات زندگی سازش کنند.