به گزارش آنا خبر، خانواده مکانی برای ارتباط مناسب اعضاء حفظ حرمت و شئون یکدیگر است. این حریم خانوادگی ابتدا از سوی خود اعضای خانواده باید حفظ شود و سپس از ناحیه ی دیگران، تنها در این صورت است که امنیّت زندگی زناشویی تأمین می گردد. . یکی از مهم ترین عواملی که این حریم را تهدید می کند بیان اسرار و رازهای درون خانواده نزد دیگران است.
پایه های زندگی مشترک بر مبنای اعتماد و اطمینان زن و شوهر به یکدیگر استوار است و یکی از مسائل مهمی که باعث بوجود آمدن این اعتماد بین همسران می شود، رازداری و گفتن به موقع گفتنی ها و نگفتن ناگفتنی ها در زندگی مشترک است.
اگر زن دوست دارد که شوهرش با او کاملًا یک رنگ باشد و چیزی را ازاو پنهان نسازد، باید به قدری راز نگه‌دار و با احتیاط باشد که بدون اجازه شوهر برای‌هیچ کس و در هیچ حال چیزی را بازگو ننماید حتی برای خویشان و دوستان صمیمی‌اش هم نباید اسرار شوهرش را فاش کند. در رازداری، صحیح نیست که راز شوهر را به دیگری بگویید و بعد سفارش کنید که او به کسی نگوید، زیرا او هم حتماً دوستانی دارد، و ممکن است اسرار شما را در اختیار آنان قرار دهد و بعد سفارش کند که به کسی نگویند. و پس از اندک مدتی انسان متوجه می‌شود که اسرارش فاش شده است. بنابراین، شخص عاقل اسرارش را به هیچ کس نمی‌گوید.

حضرت علی علیه السلام می‌فرماید:سینه عاقل، صندوق اسرارش است.

و باز در جایی دیگر می‌فرماید:
خوبی‌های دنیا و آخرت در دو چیز جمع است: رازنگه‌داری و دوستی با خوبان، و تمام بدی‌ها در دو چیز جمع شده: فاش کردن اسرار و دوستی با اشرار.

زن و شوهری که در یک خانه با یکدیگر زندگی می کنند، به طور طبیعی ممکن است دچار اختلاف و عدم تفاهم در موضوع یا موضوعاتی گردند. تا اینجا مشکلی نیست و با کمی تدبیر و از خود گذشتگی طرفین موضوع قابل حل است. اما گاهی زوجین برای درد دل، اختلافات خود را برای دیگران بازگو می کنند. این امر اگر بی جهت و بدون هدف و فقط به دلیل درد دل باشد نه گرفتن راهکار از یک مشاور، می تواند خطرناک و سبب افشای اسرار و مشکلات خانواده گردد.
بسیار دیده و شنیده‌ایم که به واسطه همین درددل‌ها‌ چه زندگی‌های مشترکی تا مرز طلاق پیش رفته است و چه اختلافات عمیق خانوادگی و فامیلی پیش آمده که کدورت و کینه‌های چند ساله، گاه حتی آنان را به خون هم تشنه کرده است.

بیان رازهای خانوادگی زوجین تیشه به ریشه رابطه عاطفیشان می زند، زن و شوهر باید پوشاننده عیب های یکدیگر بوده و از بیان اسرار خانوادگی حتی نزد بستگان و دوستان نزدیکشان خودداری کنند.

کسی که دائم درباره راز دیگران با همسرش صحبت می‌کند و حرف‌هایی را که مردم به عنوان راز با او درمیان گذاشته‌اند به همسرش می‌گوید، شاید نداند ولی به طور غیر مستقیم، همسرش را تشویق می‌کند که رازهای خود را به او نگوید. او با افشای راز دیگران به نوعی باعث ایجاد حس بی‌اعتمادی در همسرش می‌شود و طبیعی است که دیگر همسر او تمایل نداشته باشد با چنین فردی هم‌صحبت شود. البته بعضی وقت‌ها، زن یا شوهر با تعریف‌کردن راز دیگران می‌خواهند صداقت و صمیمیت‌شان را نشان دهند، ولی این کار بیشتر از آن‌که بتواند تاثیر مثبتی بر روابط میان همسران داشته باشد، باعث ایجاد حس بی‌اعتمادی میان آنها خواهد شد.
سه دستاورد مهم رازداری
احساس امنیت

توجه دارید که یکی از جدی ترین نیازهای همسران این است که در زندگی مشترک احساس آرامش و امنیت کنند. رازدار نبودن زن یا شوهر، می تواند در دیگران این نگرانی و اضطراب مدام را سبب شود که نکند حرف های خصوصی زندگی ما به بیرون درز کند. بی شک یکی از دستاوردهای جدی ازدواج باید رسیدن به سطح آرامش بیشتر باشد و یکی از لوازم این آرامش، راز داری است.
عشق و محبت

وقتی شما می بینید همسرتان مسایل زندگی تان را (به ویژه مسایلی را که مایل نیستید افشا و علنی شود)، در سینه نگه می دارد، روز به روز بیشتر به او اعتماد می کنید. به راحتی خصوصی ترین حرف های خود را با او در میان می گذارید و صادقانه زندگی می کنید. این صداقت و اعتماد نتیجه ی رازداری است، به مرور عشق و علاقه ی شما را بیشتر می کند و هر چه می گذرد احساس می کنید همسرتان را بیشتر دوست دارید.
حفظ عزت و آبرو

همه ی ما دوست داریم نزد اطرافیانمان آبرودار و ارزشمند و معتبر جلوه کنیم و احساس ارزندگی کنیم و هر گز دوست نداریم صفت های مرموز، عیب ها و کمبودهای شخصی و شخصیتی یا کاستی های زندگی مان به بیرون درز کند. زن و شوهری که رازدار یکدیگر نیستند به ابرو و شخصیت و عزت نفس یکدیگر آسیب می زنند و البته در نهایت خود نیز آسیب می بینند.

امیر مسعود دلاوری روان شناس بالینی در خصوص اهمیت رازداری در زندگی مشترک در گفت وگو با آنا خبر اظهار داشت:زندگی مشترک بر پایه ی اعتماد وسازگاری شکل می گیرد واگر زن وشوهر در صورت بروز مشکلاتی بخواهند این مشکلات را نزد خاتواده و یا سایر افراد بیان کنند، اعتماد بین آن ها خدشه دار می شود.
وی افزود: از طرف دیگر وقتی شما در زندگی خانوادگی خود راز داری را رعایت کنید، فرزندتان الگویی عینی از این مسئله خواهد داشت و این مسئله به رازدار بودن وی در آینده کمک زیادی می کند.
دلاوری ادامه داد: یکی از مشکلاتی که سد راه رازداری زناشویی می شود و باعث بوجود آمدن مشکلات در بین همسران می شود این است که پس از ازدواج هنوز زن و شوهر خود را در دایره خانوادگی خانواده پدری خود می بینند و هنوز دایره خصوصی مخصوص به خانواده خود و همسرشان را به خوبی شکل نداده اند.