به گزارش آنا خبر، در دوره ای از کودکی ، یکی از مسائلی که باعث اذیت شدن والدین می شود. شب ادراری فرزندشان است. بسیاری از خانواده ها برای درمان این مسئله به پزشک می روند. شب ادراری نه فقط برای خانواده بلکه برای خود کودک نیز آزار دهنده است.
دکتر علیرضا کافی روان شناس واستاد دانشگاه در گفت و گو با آنا خبر اظهار داشت: شب ادراری عبارت است از تخلیه مکرر و بی اراده ی ادرار بعد از سه سالگی که هنگام شب یا روز اتفاق می افتد.
وی ادامه داد: بر اساس مطالعات صورت گرفته حدود ۵۰ درصد کودکان در سن دو سالگی و ۸۵ در صد در سه سالگی و ۹۰ درصد در چهار سالگی می توانند ادرار خود را در طول روز کنترل کنند.
کافی افزود: علل شب ادرای به دو دسته ی عوامل عضوی و عوامل فیزیکی و روانی تقسیم می شود که از عوامل عضوی می توان به کامل نشدن دستگاه عصبی، ضایعات وعفونت مجاری ادرای واز علل روانی به ترس، استرس، کشمکش خانوادگی و بد رفتاری والدین اشاره کرد.
این روان شناس با اشاره به راه های درمان شب ادراری ابراز داشت: اگر کودک شما پس از یک دوره ی چند هفته ای یا چند ماهه که دیگر خودش را خیس نمی کرد ناگهان دچار شب ادراری شده علت می تواند هیجانات ومشکلات عاطفی باشد.
وی خاطر نشان کرد: والدین باید در این مواقع رفتاری مثبت وخونسرد داشته باشند چرا که بیداد و عصبانیت مشکل او را حل نکرده بلکه به شدت آن می افزاید.