به گزارش آنا خبر، زنان و کودکان، دو قشر پراهمیت در هر جامعه به شمار می روند؛ زنان پرورش دهندگان اصلی و کودکان، پایه های تشکیل دهندهِ نسل های آینده یک کشور به شمار می روند. از این رو، رویارویی این دو قشر با کمترین آسیب های اجتماعی، مانع دستیابی جامعه به اهداف اصلی خود که همانا سلامت، توسعه و پویایی است، خواهد شد.

نوزدان معتاد یکی از آسیب‌های اجتماعی هستند که ناشی از پدیده اعتیاد و کارتن خوابی زنان و مردان است. زنان و مردانی که به نوعی از اجتماع رانده شده و سرپناهی برای زندگی ندارند اما خود عاملی برای معضلات دیگری می‌شوند.

امروز زن و مرد معتاد فقط خود درگیر اعتیاد نیستند بلکه کودکانی از آن‌ها متولد می‌شوند که ممکن است معتاد یا حامل و ناقل بسیاری از بیمارها از جمله ایدز باشند. این کودکان غافل از خطراتی که می‌توانند برای جامعه داشته باشند روانه خیابان‌های شهر شده و برخی به تکدی‌گری و برخی به دستفروشی و… مشغول می‌شوند.
رییس اورژانس اجتماعی ایران:طی ۹ ماهه اول سال ۹۵، ۳۸۴ نوزاد با مسمومیت موادمخدر (معتاد) متولد شده‌اند.

در دوران جنینی در شکم مادر با خماری مادر معتاد خمار و با نشئگی وی نشئه بود. اما پس از ورود به دنیا اوضاع تغییر کرد و روی دیگر سکه هویدا شد. نوزادی که تازه پا به دنیا گذاشته از درد خماری به خود می‌پیچد و مادر و پدر معتاد که شاید ندانند که کودک‌شان معتاد متولد شده فارغ از دردهای جانکاه کودک خود روزگار می‌گذرانند و در این میان نیز تعدادی از این نوزادان که بدن نحیف و کوچک‌شان تاب و تحمل خماری مواد را ندارد، درهمان روزهای ابتدایی پس از تولد از دنیا می‌روند.

هرچند آن‌هایی نیز که زنده ‌می‌مانند حال و روز خوبی نداشته و دردهای بسیاری را به جان می‌خرند و معلوم نیست چه آینده‌ای انتظارشان را می‌کشد.

این گوشه‌ای از سرگذشت نوزادانی است که از مادران معتاد متولد می‌شوند. مادران معتادی که به واسطه نبودن حامی و سرپناه راهی جز کارتن خوابی نداشته و در این میان نیز خواسته یا نا‌خواسته با بچه دار شدن، کودکی بی‌گناه را نیز به ورطه اعتیاد می‌کشانند.

کودکی که امروز در دل این آسیب‌ها رشد کرده و جرم، اعتیاد و بسیاری از تخلفات دیگر با گوشت و خون وی آمیخته می‌شود، نمی‌تواند سرمایه خوبی برای کشور باشد.پس لازم است مسئولان و مدیرانی که در این زمینه مسئولیت دارند، فارغ از بحث‌های سیاسی و جناحی به صورت جدی و مستمر در جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی قدم بردارند.

زهرا ساعی در خصوص خرید وفروش نوزادان مادران معتاد و راهکارهای بهبود وضعیت این مادران معتاد از منظر اجتماعی، گفت: خلاء قانونی مهم‌ترین مشکل در رابطه با خرید و فروش نوزادان است، در حقیقت در این رابطه اگر شاکی خصوصی وجود داشته باشد برخورد شدید با متخلف صورت خواهد گرفت اما در صورتی که اطفال توسط والدین فروخته شوند، تنها کودک آزاری تلقی شده و قانونی برای تعیین مجازات و مقابله با آن وجود ندارد.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخشی از این اقدامات نیازمند رویکردهای اصلاحی و تربیتی است، تصریح کرد: به کارگیری اقدامات پیشگیرانه در حوزه آسیب‌های اجتماعی ضروری است البته بخشی که به قانونگذ‌اری مرتبط است باید شفاف و با قاطعیتحکم داده و به سرعت اجرا شود.

اعتیاد و فقر ریشه اصلی خرید و فروش اطفال/ بهزیستی و نیروی انتظامی ورود جدی به این موضوع داشته باشند

وی با انتقاد از آمار فروش نوزادان مادران معتاد و به طور کل اعتیاد در کشور، افزود: اعتیاد و فقر ریشه اصلی خرید و فروش اطفال است، متاسفانه اکثر این اطفال در بدو تولد بیمار بوده و برخی هم دچار بیماری‌هایی چون HIV هستند لذا عمر طولانی  ندارند هرچند به درستی هم نگهداری نمی‌شوند.

ساعی معتقد است: کودکان فروخته شده‌ای که زنده بمانند در قالب کودکان کار یا برای قاچاق انسان مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند، در واقع آینده‌ی این کودکان نیز همراه با آسیب‌های فراوانی است. سازمان بهزیستی و نیروی انتظامی باید به این موضوع ورود جدی داشته و زنان معتاد را جمع‌آوری و ساماندهی کرده و به آنها مهارت‌هایی لازم را آموزش دهند، این در حالی است که تجمع معتادان و محل زندگی آنها در پایتخت کاملا مشخص است.

انتقاد از رشد ۶درصدی زنان معتاد/ ضرورت نگهداری،ساماندهی و حمایت مستمر این زنان

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از جمع‌آوری و ساماندهی مقطعی زنان معتاد، گفت: علاوه بر ساماندهی زنان معتاد باید از افزایش تعداد این افراد جلوگیری شود، متاسفانه آمار ۴ درصدی زنان معتاد در سال ۸۴ به ۱۰ درصد در سال ۹۰ رسیده است، این روند رو به افزایش بسیار خطرناک است زیرا این زنان، در آینده مادران نوزادانی خواهند شد که یا بیمار بوده یا مورد سوءاستفاده قرار گرفته و فروخته می‌شوند. بنابراین نگهداری و ساماندهی مستمر زنان معتاد بسیار ضروری است.

وی با بیان اینکه مراکز نگهداری از زنان معتاد بسیار ضعیف عمل می‌کنند، افزود: این زنان معتاد وقتی از خانواده طرد شوند، کارتن خواب  شده و در نهایت دچار بیماری‌های بسیاری به دلیل ارتباطاتی که پیدا می‌کند، می‌شوند، در نتیجه سازمان‌های مردم نهاد هم که به خوبی به این مسئله ورود داشته‌اند باید تقویت شده تا اقدامات بازدارنده دنبال شود.

پیشگیری از اعتیاد زنان لازمه ریشه کن شدن خرید و فروش اطفال/ طرح این مسئله در کمیسیون اجتماعی مجلس

ساعی معتقد است: پیشگیری از اعتیاد باید پررنگ‌تر شود به نحوی که فرایندی سیستمی، تعریف و برنامه‌ریزی مدونی برای کاهش جمعیت زنان معتاد و ساماندهی و جلوگیری از خرید و فروش نوزادان این افراد را پیگیری کند تا این مشکلات ریشه‌کن شود. از این رو خلاء قانونی در رابطه با خرید و فروش اطفال را در کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح خواهیم کرد تا در قالب طرح یا لایحه‌ای این خلاء پُر شود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: ایران جز کشورهایی است که قانون بین‌المللی ممنوعیت قاچاق انسان را پذیرفته به نوعی که قاچاق انسان به معنی وارد یا خارج کردن اجباری از کشورها ممنوع است، در مورد خرید و فروش اطفال به تخلف داخلی اشاره دارد اما در شرایطی که با خلاء قانونی مواجهیم، شاید بتوان به آن استناد کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پذیرفتن آسیب برای زنان جامعه ما سخت و غیر قابل پذیرش است، گفت: پذیرش این زنان از سوی خانواده‌هاشان بسیار سخت است بنابراین باید بتوان آنها را به زندگی عادی بازگرداند، از این رو دولت و مجلس با تقویت همکاری دو جانبه باید این مشکل را حل کنند.