به گزارش آنا خبر، بدون شک ازدواج و اشتغال مهمترین دغدغه جوانان امروز کشور است. اگر جوان نمی‌تواند ازدواج کند دلیلش این است که شغل مناسبی ندارد تا بر اساس آن زندگی خود را پایه ریزی کند. جوان، آینده روشنی پیش چشم خود نمی‌بیند چون با مشکلات و موانع بسیاری روبرو است.

در سال‌های اخیر جمعیت جوان آذربایجان‌شرقی کاهش یافته است و اکنون بیش از ۹۰۰ هزار جوان در استان وجود دارد. عوامل مختلفی از جمله مهاجرت، تغییر بافت جمعیتی و … در کاهش جمعیت جوان دخیل هستند.

جوانان بسیاری برای یافتن فرصت‌های شغلی بهتر و یا ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها به پایتخت مهاجرت کرده و در آنجا ماندگار شده‌اند، اکنون هم در دل سودای بازگشت ندارند.

افزایش نرخ بیکاری به ۱۰٫۸ درصد در استان گویای این حقیقت تلخ است که هر سال جوانان بسیاری پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه به لشکر بیکاران افزوده می‌شوند و یا به شغل‌های کاذبی روی می‌آورند که هیچ علاقه‌ای به آن ندارند.

آن‌ها مسافرکشی و دست فروشی می‌کنند تا بلکه درآمد آن آب باریکه برای زندگی‌شان باشد و احساس کنند که استقلال مالی دارند اما آیا می‌شود با این درآمدها ازدواج و زندگی جدیدی شروع کرد.

اگر سن ازدواج به ۲۹ سال افزایش یافته و جوانان زندگی مجردی را ترجیح می‌دهند به خاطر همین مشکل نداشتن شغل مناسب و آبرومند است. از طرف دیگر تشریفات زائد و رسم و رسوم غلط خانواده‌ها دلیل موجهی شده است که جوانان تن به ازدواج نمی‌دهند چون می‌دانند نمی‌توانند هزینه‌های چند میلیونی آن‌ را تامین کنند. وام ۱۰ میلیون تومانی دولتی ازدواج هم نمی‌تواند گرهی از مشکلات پیش رو را باز کند.

جوانی بهار زندگی است و بهترین روزهای عمر در این دوره سپری می‌شود پس چه بهتر که جوان قدر فرصت‌های طلایی آن را بداند چون تکرار شدنی نیست و آب رفته به جوی باز نمی‌گردد. واقعیت این است که جوانان مهم‌ترین سرمایه و آینده ساز این کشورند و نباید این چنین در چنبره مشکلات متعدد دست و پا بزنند.

جوانان می‌توانند مهمترین نقش را برای توسعه و پیشرفت ایران اسلامی ایفا کنند و باید چرخ‌های اقتصادی و صنعتی مملکت به دست آنان بچرخد نه اینکه یا در حاشیه باشند و یا پس از گرفتن مدرک دانشگاهی صرفا به دنبال کار اداری بگردند.

اگر جوان امید به زندگی داشته باشد و مهارت‌های زندگی را یاد بگیرد می‌تواند مشکلاتش را یکی پس از دیگری حل کند. البته جوانان مطالبه‌گر هستند و می‌خواهند در اداره امور کشور سهم داشته باشند. امروز سرمایه‌گذاری برای جوانان، فردای کشور را بیمه خواهد کرد.

متاسفانه زندگی ماشینی و ظهور ماهواره‌ها و شبکه‌های اجتماعی در سال‌های اخیر سبک زندگی جوانان امروزی را تغییر داده است. مدل مو، نوع پوشش و تفریحات بسیاری از جوانان کشور از نوع غربی بوده و ارزش‌ها و سنت‌های ملی و مذهبی کمرنگ شده است.