به گزارش آنا خبر، دکتر لیدا حیدری  در نشست خبری با اصحاب رسانه با هدف معرفی بخش زایمان بدون درد دارویی در راستای ترویج زایمان طبیعی که در بیمارستان ۲۹ بهمن برگزار شد، اظهار داشت: بیمارستان ۲۹ بهمن تبریز یکی از قدیمی‌ترین بیمارستان‌های استان می‌باشد که از سال ۷۹ بخش زنان راه‌اندازی شده و در سال ۸۶ به بیمارستان جنرال ارتقا یافته‌است.

وی ادامه داد: این بیمارستان جزو مراکز درمانی خوشنام می‌باشد و از نظر ارائه خدمات جزء بیمارستان‌های مطلوب استان و حتی منطقه محسوب می‌شود.
رئیس بیمارستان ۲۹ بهمن تبریز با اشاره به کاهش نسبی آمار زایمان  در این بیمارستان با اجرای طرح تحول سلامت بیان کرد: به دلیل محدودیت‌های ایجاد شده در دفترچه‌های بیمه روستایی و سلامت و باتوجه به اینکه بیماران مجبورند مبلغی را پرداخت کنند آمار زایمان  در مقایسه با سال های گذشته کاهش یافته اگرچه آمار زایمان در این بیمارستان نسبت به سایر مراکز درمانی همچنان بالا می‌باشد.
وی  در خصوص زایمان‌های بی‌درد عنوان کرد: باور عمومی بر این است که در زایمان بی‌درد با توجه به تزریق داروی بی‌حسی به کمر بیمارو تولد نوزاد به وسیله واکیوم  ممکناست باعث نارضایتی مادران باردار ‌شود اما باتوجه به پیشرفت علم وتولید  داروها ی جدید که در زایمان بی‌درد به روش دارویی  استفاده می‌شود باعث رضایتمندی بیشتر مادران شده است
حیدری در خصوص زایمان بی‌درد و مزایای آن توضیح داد: اثرات داروی بی‌حسی در این زایمان در کمتر از سه دقیقه از بین می‌رود و آسیبی به جنین نمی‌رساند و در ۸۰ الی ۹۰ درصد زایمان‌های بی‌درد دارویی مادر از انجام این زایمان رضایت کامل را داشته‌است.
این متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه ترس از درد زایمان و یا تغییرات آناتومی باعث افزایش آمار زایمان سزارین شده است، تاکید کرد: باید در خصوص زایمان طبیعی فرهنگ‌سازی عمومی صورت بگیرد، ماه گذشته در این بیمارستان ۳۵ زایمان بدون‌درد دارویی انجام شده که طبق نظرسنجی‌های موجود از بیماران بیش از ۸۰ درصد آنان از این زایمان رضایت داشته‌اند.
وی افزود: در حال حضار به دلیل محدودیت امکان زایمان بیدرد بیش از دو مریض به صورت همزمان در این روش وجود ندارد اما با توجه به مجوزهای توسعه‌ای که بیمارستان دریافت کرده است ظرفیت این زایمان به شش بیمار افزایش خواهدیافت .
حیدری با اشاره به این مساله که این نوع زایمان برای بیماران تحت پوشش تامین اجتماعی کاملا رایگان صورت می‌گیرد، خاطرنشان ساخت: در حالی حاضر یک سال است که این مرکز درمانی به صورت پایلوت در منطقه شمالغرب زایمان بدون درد دارویی را انجام می‌دهد.
وی متذکر شد: کلاس‌های آموزش زایمان طبیعی بصورت رایگان با حضور  کارشناسان مامایی برای زنان باردار در بیمارستان انجام می صود تا مادران باردار با خیالی آسوده به استقبال این نوع زایمان بروند.
رئیس بیمارستان ۲۹ بهمن با بیان اینکه احتمال انجام زایمان طبیعی بعد از انجام سزارین ممکن است، عنوان کرد: اگر عمل سزارین به خوبی صورت بگیرد و مشکلی وجود نداشته باشد بعد از گذشت سه سال و ترمیم بافت‌ها با صلاح‌دید پزشک امکان زایمان طبیعی برای بیماران وجود دارد.
وی زایمان طبیعی را بسیار بهتر از سزارین دانست و اذعان داشت: در زایمان سزارین ممکن است بعدا مشکلاتی به وجود بیاید و حتی اگر چندین سال بعد مادران برای عمل دیگری مراجعه کنند با توجه به ریسک‌هایی مانند چسبندگی  و غیره خطر عمل افزایش پیدا می‌کند.