زهرا محبی، کارشناس مامایی در گفتگو با آناخبر در خصوص مسائل و مشکلات جامعه مامایی کشور می گوید: مهمترین مشکل ماماها در حال حاضر، بازار کار نامناسب است.

وی عدم پوشش برخی خدمات قانونی ماماها مثل سونوگرافی و برخی خدمات پاراکلینیکی از سوی سازمان های بیمه گر را، مشکل دیگر این صنف می داند و می افزاید: متاسفانه برخی از داروهای تجویز شده از سوی ماماها در ردیف حمایت سازمان های بیمه گر قرار ندارد.

این ماما ادامه می دهد: علی رغم اینکه مامایی، حرفه ای بسیار حساس و استرش زایی به شمار می آید و اداره بهداشت محیط حرفه ای وزارت بهداشت نیز این حرفه را از مشاغل سخت و زیان آور معرفی کرده است اما هیچ اقدام عملی در این راستا صورت نگرفته است.

وی همچنین با اشاره به سختی های حرفه مامایی می گوید: مامایی شغل بسیار سنگین و استرس زایی است و کسی که وارد این رشته می شود، باید صبر و تحمل زیادی داشته باشد، کما اینکه خود بنده از روب عشق و علاقه این رشته را انتخاب کرده ام.

زمان تولد نوزاد، پراسترس ترین لحظات برای هر مامای است
محبی در ادامه از مسئولین خواست فعالان حرفه مامایی را فراموش نکنند چرا که مامایی حرفه پرمسئولیتی است اما متاسفانه توجه چندانی به حق و حقوق اجتماعی این قشر نمی شود.

وی با تاکید بر اینکه زمان تولد نوزاد، پراسترس ترین لحظات برای هر مامای است، ادامه می دهد: مسئولیت حفظ سلامتی مادر و جنین برعهده ماماست و قطعا کسی که با عشق و علاقه این شغل را انتخاب کرده باشد از آن لذت خواهد برد و تمام توان به وظیفه اش عمل خواهد کرد.

این ماما درباره نخستین تجربه مامایی خود می گوید: نخستین تجربه من مربوط به نوزاد دختری است که از مادری ۱۶ متولد شد، این مادر علی رغم سن پایین، زایمان راحتی داشت.

ترس از زایمان طبیعی؛ مهمترین دلیل روی آوردن بانوان به عمل سزارین
وی حمایت روحی از مادر را مهمترین موضوع در هر زایمان عنوان می کند و ادامه می دهد:اگر این موضوع مورد توجه قرار نگیرد و استرس مادر کنترل نشود زایمان با سختی انجام خواهد گرفت. چه بسا زایمان هایی که می تواند به روش طبیعی انجام گیرد، اما بخاطر مشکلات ناشی از فشارهای روانی مادر، نهایتا کادر پزشکی را مجبور به انجام زایمان به روش سزارین می کند.

محبی همچنین در مورد روش جدید زایمان در آب بیان می کند: در این روش مادر درد کمتری احساس می کند و علاوه بر آن روند زایمان نیز تسریع می شود. در کشورهای خارجی زایمان، در داخل حوضچه های استریل آب صورت می گیرد اما در کشور ما زایمان زیر دوش آب انجام می شود.

وی در ادامه ترس از زایمان را مهمترین دلیل روی آوردن بانوان به عمل سزارین می داند و می گوید: در اغلب موارد، مادران اطلاعی از مزایای زایمان طبیعی و عوارض سزارین ندارند و به همین دلیل به سمت این نوع زایمان روی می آورند.

عوارض ناشی از سزارین نسبت به زایمان طبیعی
این ماما همچنین با اشاره به برخی از عوارض ناشی از سزارین می افزاید: افزایش عوارض ریوی در نوزادان، ریسک بیهوشی و دو برابر شدن خونریزی نسبت به زایمان طبیعی از جمله این عوارض است.

وی ابزار امیدواری می کند با فرهنگسازی بیشتر روش زایمان طبیعی بیش از قبل مورد استفاده مادران قرار گیرد.

محبی همچنین به بانوانی که قصد باردار شدن دارند، توصیه می کند تا مراقبت های پیش از بارداری را جدی بگیرند تا صاحب نوزادان سالم شوند.

وی در خاتمه درباره شیرین ترین و تلخ ترین خاطره خود از حرفه مامایی می گوید: شیرین ترین خاطره در طول خدمتم لحظاتی است که نوزاد متولد شده و مادر فرزندش را در آغوش می گیرد اما زمانیکه مادر یا نوزادی در حین زایمان فوت می کنند یا نوزاد سالم به دنیا نمی آید، لحظات سختی را تجربه می کنم.

انتهای پیام/