پروین اشراقی در گفتگو با آناخبر با اشاره به افزایش حضور زنان استان در عرصه کار آفرینی  اظهار کرد: ۲۴ واحد صنعتی در سطح استان توسط زنان مدیریت می‎شود

وی با اشاره به رسالت سیاست‎گذاری اداره کل امور بانوان و خانواده‎ی استانداری در حوزه‎ی مبارزه با آسیب‎های اجتماعی گفت: تدوین سند توسعه‎ی زنان، اجرای طرح تاب آوری خانواده‌ها و تدوین اطلس زنان استان از جمله اقدامات این اداره کل به منظور کاهش و مبارزه با آسیب‎های اجتماعی به شمار می‎آید.

وی با تاکید بر نقش آموزش و پرورش در نهادینه کردن مبانی فرهنگی گفت: بیش از ۷۵۰ هزار دانش آموز در استان در حال تحصیل در مدارس هستند؛ از این رو این مجموعه می‎تواند با تکیه بر ظرفیت‎های خود در مبارزه با آسیب‎های اجتماعی نقش موثری را ایفا کند.

اشراقی تاکید کرد: با وجود این که آمار زنان معتاد در استان ما بسیار پایین‎تر از آمار کشوری است، اما بیشتر قربانیان اعتیاد را زنان جوان تشکیل می‎دهند؛ از این رو ورود آموزش و پرورش و دانشگاه‎ها به منظور مبارزه با این آسیب اجتماعی بیش از پیش ضرورت می‎یابد.

وی  با ارائه‎ی گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه اداره کل امور بانوان و خانواده‎ی استانداری آذربایجان شرقی گفت: پیگیری برگزاری دوره‎های تاب آوری در سطح استان، برنامه‎ریزی برای مبارزه با آسیب‎های اجتماعی، پیگیری مفاد سند توسعه‎ی زنان و خانواده‎ی استان، نهایی کردن اطلس زنان استان، برگزاری نشست‎های مختلف با حضور استاندار و زنان فرهیخته‎ی استان و پیگیری اجرای برنامه‎های ۱۰ گانه‎ی اقتصاد مقاومتی زنان استان از جمله اقدامات این اداره کل است.

اشراقی ادامه داد: دفتر امور بانوان و خانواده‎ی استانداری در راستای سیاست‎گذاری و برنامه‎ریزی برای سایر دستگاه‎های اجرایی ذی‎ربط فعالیت کرده و امور مربوطه به زنان و خانواده را رصد می‎کند. همچنین این اداره کل مصوبات امور زنان و خانواده در سیاست‎های بالا دستی همچون سیاست‎های سند ششم توسعه‎ و سند چشم انداز ۲۰ ساله را نیز پیگیری می‎کند.
وی با اشاره به عملیاتی شدن اطلس زنان در سطح شهرستان تبریز گفت: این اطلس یک بانک اطلاعاتی جامع از ظرفیت‎های استانی در حوزه‎ی زنان است که تمامی اطلاعات و آمارهای موجود در آن پویا بوده و همه ساله به روز و تکمیل می‎شود.

وی در ادامه عنوان کرد: در سال گذشته حدود ۱۹۵ کارگاه در خصوص طرح تاب‌آوری زنان در سطح استان اجرا شد که حدود هفت هزار و ۵۷۸ نفر در این کارگاه‌ها شرکت داشتند و در فاز دوم اجرای طرح تاب‎آوری نیز هفت هزار و ۵۰۰ نفر بالغ بر ۳۰ هزار ساعت از کارگاه‎های آموزشی بهره‎مند شدند. همچنین تفاهم‎نامه‎ی فاز سوم طرح تاب آوری نیز تایید شده است.

اشراقی بیان کرد: برگزاری دوره‎های آموزشی کارآفرینی با همکاری اداره‎ی کار و فنی و حرفه‎ای، راه‎اندازی شبکه‎ی نانو استان و استفاده از قابلیت‎های دختران فارغ‌التحصیل در رشته‎های شیمی و نانو در مقاطع تحصیلی بالا، رفع موانع تولید و ارائه‎ی تسهیلات به بانوان کارآفرین، توانمندسازی مدیران زن استان و برگزاری کارگروه‎های تخصصی زنان و امور خانواده از دیگر فعالیت‎های این اداره کل به شمار می‎آیند.

وی در ادامه از احداث پارک بانوان در سال آتی خبر داد و گفت: طبق توافقات و مساعدت‎های شهردار تبریز، احداث پارک اختصاصی بانوان در سال آتی در دستور کار قرار می‎گیرد.

مدیرکل امور بانوان و خانواده‎ی استانداری آذربایجان شرقی در پایان از با تاکید بر نقش این اداره کل در رویداد بین‎المللی «تبریز ۲۰۱۸» خاطرنشان کرد: با همکاری اداره کل امور بانوان و خانواده‎ی استانداری آذربایجان شرقی، جشنواره‎ی مد و لباس‎های محلی همزمان با این رویداد فرهنگی بزرگ در سطح بین‎المللی برگزار خواهد شد.