به گزارش آنا خبر،  صمد بهروز عضو هیأت علمی دانشگاه تبریز  در بیان اهمیت مسئله حجاب در جامعه اسلامی اظهار داشت: حجاب از ضروریات دین ماست و ضروریات به مواردی اطلاق می شود که تاکنون کسی آن را انکار نکرده است. در بحث دین می بینیم بین علما در برخی موارد در مورد اصل قضیه و کیفیت اختلاف وجود دارد ولی ضروریات دین از مواردی است که تا کنون کسی انکار نکرده و حجاب در ردیف این موارد است و یک مسئله اتفاقی است.

وی افزود: در برخی موارد به حجاب، به عنوان پرچم دین تعبیر شده است. پرچم از قدیم الایام تا کنون وسیله تشخیص و جدا کردن بین دسته آدم ها بوده و اینکه گفته شده حجاب پرچم است یعنی تشخیص دهنده انسان مسلمان از غیر مسلمان بوده و هست. حال این پرچم هر چه بالاتر برود روسری ها پایین تر می آید و هر چه پرچم پایین تر بیاید روسری ها هم بالاتر  می رود!

 استاد معارف اسلامی دانشگاه تبریز ادامه داد: مثلا در قرآن کریم در مورد نماز که رکن دین است و به تعبیری اگر نماز نباشد دینی وجود ندارد به بیان کلیات کیفیت برپایی این عبادت پرداخته و به مسلمانان امر کرده که همانطور که پیامبر نماز را به جا آورد همانطور بخوانند ولی جالب است در مورد حجاب چنان مسئله با اهمیت است که تمام جزئیات و چگونگی رعایت آن با ذکر تبصره ها بیان شده است.

وی تصریح کرد:  مجموعه این موارد نشان می دهد که  مسئله حجاب در دین ما اهمیت ویژه ای دارد و حفظ آن برابری می کند با خود دین و اینکه برخی می گویند من قبول ندارم،  نمی شود هر کجای دین که به نفعمان بود را سوا کنیم و بقیه را کنار بگذاریم دین مجموعه ای است که تک تک آنها باید رعایت شود.

بهروز در پاسخ به سوالی در مورد اینکه  چرا برخی  برخورد با بدحجابی از سوی  دستگاه های انتظامی  را  با برخورد ها با مفاسد اقتصادی و دیگر معضلات اجتماعی مثل دزدی و مواد مخدر  مقایسه می کنند اظهار داشت: اینکه برخی می گویند چرا پلیس و دستگاه های قضایی به جای برخورد با مفاسد اقتصادی و اجتماعی دیگر با بد حجابان اینگونه برخورد می کند به چند دلیل اشتباه است، نخست آنکه اثبات شیء نفی ما ادا نمی کند یعنی اینکه مهم بودن برخورد با دیگر معضلات اجتماعی و مفاسد اقتصادی از اهیمت برخورد با بدحجابی نمی کاهد. اینکه تمرکز و حساسیت روی یک موضوع بیشتر است دلیل نمی شود که بگوییم که حساسیت را کم کنیم و به دیگر بخش ها بدهیم  بلکه باید حساسیت ها نسبت به دیگر مسائل را هم افزایش دهیم.

وی ادامه داد: علاوه بر این حجاب که به عنوان پرچم اسلام معرفی شده  و بررسی تاریخی همانند قضیه اندلس نشان می دهد یکی از راه های اصلی که دشمنان برای به زانو درآوردن جامعه اسلامی به کار برده اند ترویج بی بند و باری در جامعه  است.

 عضو هیأت علمی دانشکده معارف  اسلامی دانشگاه تبریز تصریح کرد: در اندلس با همین نقشه وارد شدند و با کاهش حساسیت ها نسبت به بی بند و باری، فساد اخلاقی را ترویج و فکر جوانان را منحرف کردند و بالطبع در این شرایط جوان نسبت به خیلی آرمان های جامعه اسلامی دغدغه ای ندارد و قصه همان شد که در تاریخ ذکر شده است.

وی افزود: متاسفانه دشمن در سالهای گذشته هم با همین روش قدم به قدم پیش آمده است  زمانی می گفتند چه ایرادی دارد مانتو هم حجاب است. بعد روز به روز مانتو و روسری ها کوتاه تر شد و امروز می بینیم برخی شلوارها چسبان و لباس های آن چنانی می پوشند و ادعا می کنند حجاب هم دارند و می گویند چه ایرادی دارد این هم حجاب است!

استاد معارف اسلامی دانشگاه تبریز اظهار داشت: علاوه بر موارد ذکر شده برخی ها در پی فرافکنی هستند و می گویند خب ماموران پلیس چرا به برخورد با فلان دزدی کلان اقتصادی به چند تا تار مو گیر داده اند! در واقع این اشخاص با فرافکنی و به کار بردن این مغالطه می خواهند اهمیت  اشتباه کار خود را کم کنند و به نوعی با این کار می خواهند گناه خودشان  را به دوش بقیه بیندازند.

صمد بهروز در ادامه با تشریح کیفیت حجاب برای خانم ها و آقایان پرداخت و گفت: اینکه برخی می گویند حجاب فقط برای خانم ها مطرح شده اشتباه است در آیات قرآن کریم دقیقا اشاره شده که مردها هم باید چگونه لباس بپوشند و رفتار کنند. جنس وظایف و تکالیف زن و مردها با هم متفاوت و تکمیل کننده هم است.

وی ادامه داد: اینکه برخی می گویند خب ما بدحجابیم آقایان رعایت کنند اشتباه است. وظایف زن و مرد در مسئله حجاب متفاوت است. کل وجود زن زینت است درست است که در آیات قرآن تصریح شده که مردها در مورد نگاهشان رعایت کنند ولی به این هم اشاره شده که زن با پوشیدن لباس نا مناسب زمینه را مهیا نکند. نمی شود بگوییم زن ها هر طور که دوست دارند لباس بپوشند و مردها رعایت کنند همه پیغمبر معصوم نیستند. علاوه بر این قرآن به خانم ها توصیه به رعایت حجاب کامل می کند تا به پاکی شناخته شوند و در این صورت قطعا میزان مزاحمت ها از سوی مردهای نامحرم به شدت کاهش پیدا می کند.